Budżet obywatelski gdy w samorządzie nie ma sołectw

Gdy w samorządzie nie ma sołectw uczestniczenie mieszkańców w wydatkowaniu pieniędzy publicznych również jest możliwe.

Co zrobić, jeśli w jednostce samorządu terytorialnego nie ma jednostek pomocniczych – sołectw?

Zapraszamy do lektury dwóch publikacji, autorstwa członków Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich: Łukasza Prykowskiego i Dariusza Kraszewskiego.

Głos łodzian się liczy

Publikacja autorstwa Łukasza Prykowskiego Głos łodzian się liczy – czyli doświadczenia z budżetem obywatelskim w radach osiedli podsumowuje roczne doświadczenia z  wprowadzeniem budżetu partycypacyjnego na 4 łódzkich osiedlach. Powstała w ramach projektu Głos łodzian się liczy realizowanego ze środków Fundacji im.Stefana Batorego przez Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS z Łodzi.

Tekst dostępny jest tutaj.

Dwa bieguny

Raport autorstwa Dariusza Kraszewskiego Dwa bieguny – różne krańce miast, różni obywatele dotyczy doświadczeń z budżetem obywatelskim w Rybniku, pierwszym mieście w Polsce, które zdecydowało się na takie rozwiązanie. Mieszkańcy dwóch dzielnic mogli zdecydować o przeznaczeniu 100 tysięcy złotych. Publikacja powstała w ramach projektu Dwa bieguny – różne krańce miasta, różni obywatele realizowanego ze środków Funduszu dla Organizacji Pozarządowych przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS z Rybnika.

Tekst dostępny jest tutaj.

Autor/ka: Karol Mojkowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *