Fundusz sołecki w pytaniach i odpowiedziach

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją Fundusz sołecki w pytaniach i odpowiedziach wydaną przez Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich, w programie Budżet obywatelski.
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją Fundusz sołecki w pytaniach i odpowiedziach wydaną przez Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich, w programie Budżet obywatelski.
W zespole programu Budżet obywatelski pracujemy na rzecz mieszkańców:
- odpowiadamy na Państwa pytania i przedstawiamy opinie prawne – tylko w sierpniu i wrześniu 2012 r. udzieliliśmy pisemnych odpowiedzi na ponad 250 pytań,
- publikujemy artykuły dotyczące funkcjonowania funduszy sołeckich – kilkanaście tekstów otrzymaliśmy od Państwa,
- prowadzimy kompleksowy monitoring funkcjonowania ustawy – nasze działania dotyczą gmin i instytucji centralnych,
- gromadzimy i udostępniamy wiedzę – prowadzimy własne badania i udostępniamy dane publicznych instytucji, w tym RIO,
- pracujemy z najlepszymi ekspertami z regionalnych izb obrachunkowych oraz ośrodków akademickich,
- aktywnie korzystamy z prawa – m.in. zmobilizowaliśmy do działania ponad 200 rad gmin, doprowadziliśmy do kilkudziesięciu istotnych rozstrzygnięć sądowych, podjęliśmy działania m.in. wobec GUS,
- monitorowaliśmy proces wprowadzania zmian do ustawy o funduszu sołeckim, który do zmian nie doprowadził – jesteśmy zwolennikami trwałości prawa i niewprowadzania pochopnych, nieprzemyślanych zmian,
- i co dla nas najważniejsze: spotykamy się z Państwem w całej Polsce: w gminach, w sołectwach, uczestnicząc w wydarzeniach, a ostatnio na konferencjach organizowanych wspólnie z wojewodami pod patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Publikacja, którą przedstawiamy, w krótkiej formie zbiera to, co naszym zdaniem ważne. Publikacja Fundusz sołecki w pytaniach i odpowiedziach jest bezpłatna, można ją pobrać, drukować i rozpowszechniać. Wprowadzanie zmian zabronione. Publikacja obejmuje stan prawny na wrzesień 2012 r. W przypadku udostępniania na Państwa stronie internetowej prosimy o umieszczenie odnośnika do strony funduszesoleckie.pl
Publikacja w wersji elektronicznej
Plik do pobrania i wydruku w formacie A4 dostępny jest TUTAJ.
Plik do pobrania i wydruku w formie zeszytowej – po wydrukowaniu i złożeniu na pół publikacja tworzy niewielką książeczkę – dostępny jest TUTAJ (okładka) i TUTAJ (środek).
Publikacja tradycyjna
Dysponujemy egzemplarzami publikacji, które chętnie Państwu prześlemy drogą tradycyjną. W pierwszej kolejności publikację wysyłamy do bibliotek wiejskich oraz do gmin, w których fundusz sołecki funkcjonuje pierwszy rok.
Jeśli interesuje Państwa otrzymanie publikacji, prosimy o kontakt na adres: funduszesoleckie@sllgo.pl. Prosimy również o krótkie opisanie zmian, jakie Państwa zdaniem nastąpiły w związku z wprowadzeniem w życie funduszu sołeckiego w Państwa gminie/sołectwie oraz wyzwań, z jakimi się Państwo spotykacie. Państwa uwagi pozwolą nam lepiej odpowiedzieć na pojawiające się potrzeby. Prosimy również o nadsyłanie wszelkich uwag krytycznych dotyczących publikacji.
Wszystkich tych działań nie byłoby, gdyby nie wsparcie Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe. Serdecznie dziękujemy!
Mam pytanie czy zwrot środków z budżetu państwa dla gminy dotyczyć może również wydatków sołeckich przeniesionych przez radę na wydatki niewygaszające. pozdrawiam
Czy „fundusz” obciąża dochody uzyskane na „mieniu wiejskim” obligatoryjnie czy uznaniowo?
Panie Dionizos Jesli dobrze rozumiem Pana pytanie to chodzi o to czy jesli dane solectwo ma dochody np. z wynajmu świetlicy wiejskiej i z tego tytułu może owe dochody przeznaczać na różne wydatki o których decyduje sołtys, rada sołecka lub zebranie wiejskie, to czy w takim razie dochody z „mienia wiejskiego” stanowią część funduszu. Jesli taka była intencja to odpowiedź brzmi: „fundusz” w żaden sposób nie obciąża tych dochodów. Środki z funduszu są wyliczone na podstawie wzoru ustawowego i w takiej kwocie jaka wynika z wzoru przysługują solectwu. fundusz sołecki nie jest jedyną możliwością zapewnienia środków sołectwu. Dochody z mienia wiejskiego mogą stanowić dodatkowe srodki zasilające dane sołectwo.
Czy można przeznaczyć fundusz sołecki na inwestycję na działce,którą gmina wydzierżawiła? Chodzi mi konkretnie o oczko wodne na tej działce i tereny przyległe.Czy trzeba ten teren wyodrębnić?
Czy w raz zaplanowanym i zatwierdzonym wydatku na dany rok z funduszu sołeckiego można dokonać zmian?
Jeżeli tak, to w jaki sposób?
Jest to bardzo ważne z uwagi na początki funduszu i wdrażanie go w sołectwach.
Dzisiaj kandyduję na SOŁTYSA, bardzo dobra strona, trzymajcie kciuki!
Bardzo dobry dokument. Kompedium, które w kilka minut wyposaża nowego sołtysa w niezbędną wiedzę. Od tygodnia jestem członkiem Rady Sołeckiej i na pewno będę często zaglądał do tej strony.
Czy fundusze sołeckie są przeznaczone tylko dla obszarów wiejskich? Mieszkam w mieście na dużym osiedlu i nie możemy doprosić się o niektóre inwestycje. Czy np. zainstalowanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu przy szkole mogłoby być sfinansowane z takiego funduszu?
Co ile jest przyznawany fundusz sołecki?
Rada gminy do końca marca każdego roku podjemuje uchwałę na tak lub na nie. Jeżeli na podejmie uchwałę na tak to funduszu jest w każdym roku.
Prosze o podpowiedz : zebranie wieskie uchwalilo przeznaczenie kwoty 5000,oo zł na wykonanie np trybuny na STADIONIE SPORTOWYM W w tej miejsowości( teren klubu jest wieczytą dzierzawą) lecz Skarbnik Gminy z Wójtem twierdza ,ze nie wolno przekazac srodków na ten cel w tym wypadku jak to zrobic aby moza te srodki przeznaczyć,a ten obiekt i jego wyposazenie słuzy mieszkańcom tej wioski i jest ogónie dostepne