Gminy zwiększają fundusz sołecki

Prezentujemy odpowiedź Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na poselskie zapytanie dot. funduszu sołeckiego.

W ilu gminach w skali kraju i w poszczególnych województwach, zgodnie z art. 3 ustawy, podjęto uchwały o zwiększeniu środków funduszu ponad wysokość obliczoną na podstawie art. 2 ust. 1?

W odpowiedzi na poselskie zapytanie z 16 grudnia 2011 r. dotyczące funkcjonowania ustawy o funduszu sołeckim, Ministerstwo Cyfryzacji i Administacji (MAiC) za Krajową Radą Regionalnych Izb Obrachunkowych (KRRIO) przedstawiło informacje o liczbie jednostek samorządu terytorialnego, które w latach 2009, 2010 i 2011 podjęły decyzje o zwiększeniu wysokości funduszu sołeckiego.

Taką możliwość daje art. 3 ustawy o funduszu sołeckim cytowany niżej w pełnym brzmieniu:

1. Rada gminy może zwiększyć środki funduszu ponad wysokość obliczoną na podstawie art. 2 ust. 1.
2. Zwiększona wysokość środków funduszu nie jest wliczana do wydatków wykonanych w ramach funduszu, od których przysługuje częściowy zwrot na podstawie art. 2 ust. 4.

Dane udostępnił Przewodniczący KRRIO w formie zestawienia:

tabela krrio fundusz sołecki

Z przedstawionych przez MAiC/KRRIO danych wynika, iż w latach 2009-2011 w 71 gminach radni zdecydowali o zwiększeniu wysokości środków z funduszu sołeckiego ponad przewidziany w ustawie limit.

Poselskie zapytanie dotyczyło również liczby gmin podejmujących uchwały o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego, kwestii zwrotu części wydatków na fundusz sołecki z budżetu państwa oraz ewentualnej możliwości nowelizacji ustawy. W odpowiedzi MAiC czytamy, iż zaznaczyć należy, iż szczegółowa ocena funkcjonowania ustawy o funduszu sołeckim (w tym podjęcie decyzji o ewentualnej potrzebie jej nowelizacji) będzie możliwa dopiero po kilku latach jej funkcjonowania.

Kwota zwrotu z budżetu państwa części wydatków za wydatki poniesione z funduszu sołeckiego w roku 2010 według Ministersta Finansów wyniosła w 2011 r. 43 823 818 i była wyższa niż pierwsze dane prezentowane przez Stowarzyszenie tutaj.

Materiały źródłowe

Zapytanie nr 137 z 16 grudnia 2011 r. do prezesa Rady Ministrów w sprawie funkcjonowania ustawy o funduszu sołeckim dostępne jest tutaj.

Odpowiedź z 20 stycznia 2012 r. sekretarza stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji – z upoważnienia prezesa Rady Ministrów – na zapytanie nr 137 w sprawie funkcjonowania ustawy o funduszu sołeckim dostępna jest tutaj.

Grafika: makeitgreat (CC BY-NC-SA 2.0)

Autor/ka: Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *