Nagroda otwarte/zamknięte 2011

Od 2010 roku Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich prowadzi konkurs Wyważanie otwartych drzwi. Obywatele są w nim recenzentami tego, jak informacji udzielają im instytucje publiczne. Zapraszamy do zgłaszania kandydatur do nagrody OTWARTE/ZAMKNIĘTE 2011.

Cele konkursu Wyważanie otwartych drzwi:

• Promowanie najlepszych praktyk w zakresie udostępniania informacji publicznej;

• Eliminowanie działań utrudniających dostęp do informacji publicznej.

Konkurs dotyczy konkretnego działania urzędu!

Przedmiotem konkursu nie jest nagradzanie lub napiętnowanie urzędów, a konkretnej praktyki działania. Chcemy pokazać , co można zrobić lub czego nie należy robić w zakresie udostępniania informacji. Konkretną praktykę łatwo jest zmienić lub rozwijać.

Jakie propozycje można zgłaszać?

Do konkursu można zgłosić praktykę każdego podmiotu zobowiązanego do udostępniania informacji publicznej działającego w Polsce. Zachęcamy do przyjrzenia się nie tylko instytucjom publicznym, ale także podmiotom dysponującym publicznymi środkami.

Kategoria I –OTWARTE

Dotyczy głównie sytuacji, gdy konkretne działanie otwiera szeroko drzwi urzędu. Szukamy takich inicjatyw, które czynią dostęp do informacji szybszym, łatwiejszym i najmniej skomplikowanym.

Kategoria II – ZAMKNIĘTE

Dotyczy sytuacji, gdy drzwi urzędu trzeba wyważyć, choć teoretycznie prawo zapewnia nam, że będą zawsze dla nas otwarte. Piętnujemy takie działania urzędów, które powodują że trudno nam otrzymać dane, informacje i dokumenty, które są jawne z mocy prawa. Czekamy na zgłoszenia dotyczące sytuacji, gdy informacja jest ukrywana lub tworzone są sztuczne przeszkody, aby jej nie udostępniać.

Kto może zgłaszać propozycje?

Konkretną praktykę może zgłosić każda osoba, która korzystając ze swojego prawa do informacji zagwarantowanego w art. 61 Konstytucji RP natknęła się na ułatwienia bądź przeszkody. Osoba zgłaszająca nie musi ujawniać swojej tożsamości ani danych kontaktowych.

Kiedy, jak i gdzie można zgłaszać wybraną kandydaturę?

Praktyki można zgłaszać do 28 lutego 2012 roku na adres konkurs@informacjapubliczna.org.pl lub pod nr. telefonu 22 844 73 55. Wyniki ogłoszone zostaną w kwietniu 2012 roku.

Regulamin konkursu

Regulamin konkursu, formularz zgłoszenia praktyki oraz informacje na temat ubiegłorocznych wyników dostępne są tutaj.

Kapituła konkursu

Praktyki w konkursie „Wyważanie otwartych drzwi” oceniane są nie tylko przez Internautki i Internautów, ale także przez siedmioosobowy zespół ekspertów. Tworzą oni Kapitułę Konkursu, której uwagi są także istotne dla dalszego rozwoju naszego przedsięwzięcia.

dr Michał Bernaczyk, Adiunkt w Katedrze Prawa Konstytucyjnego, na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizujący się w prawie do informacji;

dr hab. Jacek Czaputowicz, Dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej;

prof. dr hab. Teresa Górzyńska, Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, specjalizująca się w prawie do informacji;

Grażyna Kopińska, Dyrektor Programu Przeciw Korupcji w Fundacji im. Stefana Batorego;

Tomasz Kulisiewicz, Konsultant w dziedzinie informatyki i telekomunikacji, analityk rynku, współzałożyciel inicjatywy Internet Obywatelski;

Maria Mazur, Członkini założycielka Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich i liderka Lokalnej Grupy Obywatelskiej z Dębicy;

Andrzej Szeniawski, Autor modelu Przeźroczystej gminy, praktyk administracji publicznej.

 

Autor/ka: Karol Mojkowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *