Wykonanie wydatków z funduszu sołeckiego

Informowanie mieszkańców o wykonaniu wydatków – realizacji przedsięwzięć to ważny element funduszu sołeckiego.

Wykonanie wydatków z funduszu sołeckiego

Wydatki z funduszu sołeckiego na rok 2011 mogą być realizowane wyłącznie do końca grudnia! Chodzi o przedsięwzięcia, o których mieszkańcy sołectw zdecydowali podczas zebrań wiejskich w roku 2010.

Ustawa o funduszu sołeckim nie nakłada na gminę obowiązku poinformowania mieszkańców czy radnych o tym, jak zostały zrealizowane wydatki w ramach funduszu sołeckiego. Warto aby gminy informowały mieszkańców sołectw o wykonanych przedsięwzięciach. Zbliża się koniec roku i o taką informację może wystąpić każda zainteresowana osoba. Należy podkreślić, iż radni mają taki sam dostęp do informacji publicznych dotyczących gminy jak każdy inny obywatel.

To oznacza, że każdy może wystąpić z wnioskiem o informację publiczną: w jakim zakresie zrealizowane zostały przedsięwzięcia z funduszu sołeckiego w roku 2011. Jeśli np. chodnik nie został położony, to nie realizując tej inwestycji do końca roku, gmina utraci możliwość otrzymania z budżetu państwa zwrotu części poniesionych wydatków. Przepadnie 10, 20 lub 30% wartości funduszu sołeckiego, który gmina otrzymuje z budżetu państwa. Nie ma możliwości przesunięcia położenia chodnika, zakupu wyposażenia świetlicy wiejskiej itp. na kolejny rok!

Są gminy, które przedstawiają w przejrzystej formie wykonanie wydatków z funduszu sołeckiego. Na Mazowszu należą do nich Halinów czy Jakubów. Wydatki z funduszu sołeckiego prezentowane są w formie tabeli:

Halinów

Jakubów

Monitoring funduszy sołeckich

Informacje zostały zebrane w ramach prowadzonego od listopada 2010 roku przez Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich monitoringu realizacji funduszu sołeckiego we wszystkich gminach w Polsce.

Autor/ka: Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *